Chráňme naše deti pred kliešťami: Ako na to?

Ako ochrániť deti pred kliešťami?

Kliešte patria medzi skutočne nebezpečné organizmy. Spôsobiť môžu rôzne nepríjemnosti, ktoré sa týkajú zdravotného stavu. Vyskytujú sa hlavne na leto a jeseň. V týchto obdobiach trávia aj deti veľa času vonku. Ako ich pred nebezpečnými kliešťami efektívne ochrániť?

Dospelí ľudia vedia, že sa po pobyte v prírode majú dôkladne poprezerať, či náhodou nemajú na sebe neželaného hosťa – kliešťa. Deti to však nevedia, preto táto úloha ostáva na rodičoch. Za žiadnych okolností tiež nedovoľte dieťaťu, aby si v prípade napadnutia kliešťa vyberalo samé. Mohlo by to byť veľmi nebezpečné.

V súčasnej dobe existuje hneď niekoľko praktických odporúčaní, ako ochrániť dieťa pred kliešťom. Týchto tipov by ste sa mali držať a sami uvidíte, ako veľmi efektívne sú. Tak, poďme sa na ne pozrieť!

 

Dieťa dobre oblečte

Samozrejme, počas horúcich letných dní nemusíte dávať dieťaťu hrubé a dlhé oblečenie. Avšak, ak sa chystáte do lesa a na pobyt v prírode, určite znesie aj dlhé rukávy a nohavice. Hovorí sa totiž, že práve oblečenie je najlepšia ochrana pred napadnutím kliešťom. Kliešť sa totiž cez oblečenie na kožu nedostane. Aj v tomto prípade však skontrolujte dieťa po príchode z prírody. Môže byť totiž prichytený na oblečení.

 

Používajte kvalitný repelent

Ak chcete ochrániť vaše deti pred kliešťom, používajte kvalitné repelenty. Pri ich výbere tak určite nešetrite a radšej investujte do vyššej kvality. Odzrkadlí sa to na lepších a silnejších účinkoch. Čo sa týka výberu, uprednostnite repelenty, ktoré sú vyrobené z čisto prírodných látok. Vyhnite sa takým, ktoré obsahujú pridané chemikálie, pretože by mohli spôsobiť podráždenie.

Kde nastriekať repelent? Ideálne na topánky, nohavice, golier, ponožky, pás a rukávy. Tiež sa odporúča, aby ste deťom zvolili repelenty v podobe gélu alebo peny. Pri nanášaní si najskôr dajte repelent do dlane a potom ho rozotrite na pokožku dieťaťa.

 

Pozor na vysokú trávu

Kliešte sa najčastejšie vyskytujú vo vysokých trávach a kríkoch. Preto by ste sa takýmto oblastiam mali vyhýbať, pokiaľ chcete ísť do prírody na pobyt s dieťaťom. Pamätajte, že kliešte vždy lezú smerom od zeme hore, takže ich nájdete hlavne na koncoch listov a steblách tráv alebo vetvičkách stromov.

Nezabúdajte: Je pochopiteľné, že takýmto oblastiam sa v prírode občas jednoducho nedá vyhnúť. Preto je dôležité, aby ste po príchode domov dieťa dôkladne prezreli. Ideálne celé telo, keďže kliešť sa môže prisať kdekoľvek. Taktiež nezabúdajte poriadne vytriasť oblečenie, ktoré malo dieťa na sebe. Kliešte totiž môžu na ňom loziť aj niekoľko hodín.

 

Bezpečné vytiahnutie kliešťa

Aj v situácii, keď sa dieťa snažíte chrániť pred napadnutím kliešťa, môže sa stať, že sa prisaje o kožu. Keď si na dieťati všimnete kliešťa, odstráňte ho čím skôr. Najskôr postihnuté miesto dezinfikujte a následne použite špeciálnu pinzetu. Kliešťa bezpečne odstránite hýbaním z jednej strany na druhú.

V každom prípade, nepoužívajte mydlo, pretože by sa kliešť mohol udusiť a začal by tak vylučovať do tela nebezpečné toxíny. Nezabúdajte postihnuté miesto dezinfikovať aj po vytiahnutí. Ak sa na ťahanie kliešťa necítite a radšej by ste to prenechali na niekoho skúsenejšieho, neváhajte navštíviť lekára.

Praktický tip: Pokiaľ chcete, aby bolo vaše dieťa pri vyťahovaní kliešťa v kľude, neváhajte mu zapnúť rozprávku, prípadne ho nechať, nech si popri tom stavia stavebnicu LaQ alebo inú obľúbenú hru. Jeho myseľ sa tak zabaví niečím iným a nebude myslieť na vyťahovanie kliešťov.

Najnovšie články

pečatenie-zubov-u-deti

Ochráni pečatenie zubov deti pred zubným kazom?

Zubný kaz patrí medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Ak sa mu chcete vyhnúť, je dôležitá prevencia. To platí aj u malých detí, ktorých by ste mali viesť k správnej dentálnej starostlivosti už od útleho veku. Jedným zo spôsobov, ako predísť vzniku zubného kazu je pečatenie zubov.

Čítať viac »
vhodné-turistické-topánky

Ako vybrať správnu obuv na turistiku?

Poznáte ten pocit. Chystáte sa na turistiku, ste celí bez seba a už sa neviete dočkať, kedy sa budete môcť nadýchnuť čerstvého vzduchu v prírode. Samozrejme, turistiku sprevádza množstvo radostných momentov, ale len v situácii, že ste vybavení dostatočne. So zlou obuvou by ste pravdepodobne takí nadšení neboli.

Čítať viac »