Ako vybrať správnu obuv na turistiku?

Poznáte ten pocit. Chystáte sa na turistiku, ste celí bez seba a už sa neviete dočkať, kedy sa budete môcť nadýchnuť čerstvého vzduchu v prírode. Samozrejme, turistiku sprevádza množstvo radostných momentov, ale len v situácii, že ste vybavení dostatočne. So zlou obuvou by ste pravdepodobne takí nadšení neboli.

Veľa turistických chodníkov je upravených tak, že sa po nich dá prejsť bez problémov aj v klasických teniskách. Niektoré však zahŕňajú náročnejší terén, na ktorý budete potrebovať predsa len o niečo kvalitnejšie turistické topánky.

Výber je však vzhľadom k pestrej ponuke pomerne náročný, preto by ste mali zvážiť niekoľko najdôležitejších a kľúčových faktorov, ktoré vám celé rozhodovanie výrazne uľahčia. O aké ide? Na to sme sa pozreli v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Nezabúdajte: Okrem kvalitnej obuvi si nezabudnite na turistiku zobrať aj odolné oblečenie. Ideálne také, ktoré je vyrobené z priedušných a ľahkých materiálov. Je dôležité, aby ste v oblečení na turistiku cítili hlavne príjemne.

 

Zamerajte sa na správnu veľkosť

Nie nadarmo sa hovorí, že správna veľkosť je kľúčová. Predsa len, pravdepodobne by ste sa nechceli vrátiť z vašej vysnívanej túry s otlakmi. Preto si na kúpu turistických topánok vyhraďte viac času a nezabudnite si ich hlavne dôkladne vyskúšať. Ak by ste si totiž zakúpili menšiu obuv, ako je vaša veľkosť nohy, mohlo by vám to spôsobiť rôzne zranenia, nepríjemné pľuzgiere a otlaky.

Naopak, ak si zakúpite výrazne väčšiu obuv, môže sa vám v nej zle chodiť a nebudete preto vedieť ľahko zdolať terény na turistických chodníkov. Skvelým riešením je zlatá stredná cesta, teda, keď vás topánky ani netlačia a ani sa nevyzúvajú. Preto sa odporúča ísť si kupovať topánky v poobedných a večerných hodinách. Vtedy sú nohy mierne opuchnuté a veľkosť si tak vyberiete priam ideálnu.

Chystáte sa nakupovať cez e-shop? V tom prípade sa poriadne zamerajte na veľkostnú tabuľku, ktorá by po správnosti mala byť priložená pri každom produkte. Rozhodne sa vám tak nestane, že by ste si zakúpili zlú obuv.

Praktický tip: Ak pôjdete kupovať turistickú obuv s deťmi, neváhajte ich počas vášho rozhodovania zabaviť. Napríklad, výborným riešením sú knižky LaQ, v ktorých nájdu mnohé zaujímavé návrhy na skladanie stavebnice.

 

Aký by mal byť materiál?

Ďalším kľúčovým faktorom je samotný materiál, z ktorého je turistická obuv vyrobená. Odporúča sa, aby bol materiál vodeodolný. Zdolať tak budete môcť rôzne prekážky na turistike bez toho, aby sa vám zamočilo chodidlo v topánke. Odolnosť materiálu je jednoducho kľúčová.

Čo sa však týka materiálu, ideálne je, ak bude priedušný a jednoduchý na údržbu. Nezabúdajte tiež na podrážku, ktorá by mala byť maximálne odolná. S turistickými topánkami tak budete vedieť zvládnuť aj neľahký terén, čo zaručene radi oceníte.

Nezabúdajte: Údržba turistických topánok je síce častokrát jednoduchá, no ľudia na ňu zabúdajú, čo nie je správne. Pri vhodnej starostlivosti viete totiž predĺžiť životnosť takejto obuvi aj o niekoľko rokov.

 

Potrebujete veľa peňazí?

Áno, je pravda, že pokiaľ chcete kvalitnú turistickú obuv, pravdepodobne budete musieť investovať viac. Vráti sa vám to však v podobe kvalitného spracovania a dlhej životnosti topánok.

Ak by ste len predsa len chceli ušetriť, máte tú možnosť. Na konci turistickej sezóny totiž zvyknú byť výpredaje obuvi a vtedy je ten správny čas na kúpu. Nesmiete však zaháľať, pretože zásoby sa zväčša rýchlo míňajú a je dôležité, aby ste si vybrali správnu veľkosť pre vás.

Najnovšie články

pečatenie-zubov-u-deti

Ochráni pečatenie zubov deti pred zubným kazom?

Zubný kaz patrí medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Ak sa mu chcete vyhnúť, je dôležitá prevencia. To platí aj u malých detí, ktorých by ste mali viesť k správnej dentálnej starostlivosti už od útleho veku. Jedným zo spôsobov, ako predísť vzniku zubného kazu je pečatenie zubov.

Čítať viac »